Hip Hop

Hip Hop, Break, Popping, Electric Boogie
Evet Gençler,
Partileri yıkmak istiyorsunuz…
Herkesin durup sizi izlemesini istiyorsunuz
Haydi o zaman
Gidiyoruzzzz….

Hiphop kültürü

Hiphop 1970’li yılların sonunda Amerika’da kötü koşullarda ve azınlık olarak yaşayan zencilerin gündemden uzaklaşmak ve eğlenmek için oluşturduğu bir kültür ve yaşam tarzıdır. Bu kültür Rap müziği, Graffiti sanatı, Break dansını ve Dj’liği içerir. Hiphop kültürünün doğmasında Blues, Funk, Soul ve Jazz müziğinin etkisi oldukça büyüktür.

Rap: Rap müzik 1970′lerin başında New York’un siyah gettolarında doğdu. Rap “Rhytm And Poem” (‘Ritim ve Şiir’ya da ‘Ritmik Şiir’) veya “Rhytmic African Poetry” (Ritmik Afrika Şiiri) sözcüklerinin kısaltması olarak bilinse de aslında rap ingilizcede “ağır eleştiri” demektir ve “and” kelimesi kısaltmalarda asla “a” harfiyle sembolize edilmez (&,n,N)[Rock n Roll,R&B,P&G]. Rap, müziğin tempo ve ritmine uyarlanıp beat eşliğinde söylendiği sokak tarzı ve sert sözlerin ağır bastığı Hiphop kültürünün içindeki başlıca dört elementten biridir.Kelime anlami : Sert eleştiri

West Coast Hip Hop, Amerika Birleşik Devletleri’nin batı bölgesinde doğmuş, hiphop müziğin bir alt türüdür. 1980’li yılların başlarında Kaliforniya’da temelleri atılmıştır. Gangsta rap ve G-funk ağırlıklıdır. Hayat kadınları, para, silah, uyuşturucu kullanımı gibi konulardan bahseder ve yaşam standartlarının zorluklarını anlatır. En önemlisi her rap te olduğu gibi yaşanılmışlık ön plandadır.

N.W.A 1990’larda West Coast Hip Hop’ın önde gelen grubudur.

East Coast Hip Hop, 1970 yıllarında ABD’nin New York City bölgesi ve çevresinde oluşan bir hip hop akımıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu bölgesini kapsayan alana farklı bölgelerden gelen rap sanatçılarının zaman içinde oluşturdukları tarzdır. Basit kafiye düzeni ve alışılmış “old school” tarzın dışında “East Cost” daha çok lirik becerisi üzerine kurulmuş bir tarzdır. Çok heceli tekerlemeler, karmaşık cinas, sürekli ve serbest akışlı teslimat aynı zamanda karmaşık metaforlar ile karakterize edilmiştir. East Coast hip hop’ta sanatçıda düzgün bir ses yeteneği olmasada agrasif bir vurgu eğilimi gerekmektedir. Public Enemy ve EPMD gibi gruplarda bu anlatılanlara örnek niteliğindedir. Ayrıca Eric B. & Rakim, Boogie Down Productions, Big Daddy Kane, Slick Rick gibi gruplar ve sanatçılarında lirik yeteneği oldukça kuvvetlidir.

Kapsadığı Şehirler:Los Angeles, Long Beach, Compton, San Francisco (Yay bölgesi olarakta bilinir), Oakland/Berkeley, Vallejo, Sacramento/Davis, Seattle.

Acapella: Hip hop kültürü kollara ayrılır, bunun içinde doğaçlama ve canlı performans olan acapella da vardır

Mc: Açılımı ve Kelime anlamı: Master of Ceremony (seremoni ustası) Tanımı: Rap’te Şarkı sözünü yazan, şarkıyı söyleyen , rap stilini belirleyen, bass ve ritim ayarını müziğe uyduran kişilere Mc denir. Mc bölümlere ve yaptığı işlere göre gruplara ayrılır. Mc : Solisttir, şarkıyı söyler ve rap sitili düzenlemekle hükümlüdür.

Breakdance: Break dance, “sokak dansı” olarak da bilinen hiphop kültürüne ait dans türü. B-boy ve B-Girl: Kız break dansçılara b-girl, erkeklere b-boy denir.

Graffiti: Graffiti, sprey boyalarla duvarlara, trenlere ve özellikle sokaklarda çizilen resim ve yazılardır. Türkiye’de İstanbul/Kadıköy’de sık olarak görülen bu tarz son zamanlarda İzmir/Karşıyaka’da ve Ankara/Sincan’da da yer almaktadır.

Writer: Writer ingilizce bir kelimedir anlamıda Yazan demektir, hip hop kültürünün dalı olan Graffitide ise , Graffiiti yazan-çizenler için kullanılan Terimdir… Graffiti sokak sanatı olduğu için Writer’lar da sokak sanatçılarıdır. 11:37, 7 Nisan 2012 (UTC)

Dj: Açılımı Disk Jokey. Müzik akışını kontrol eden, parça seçiminde ve parçalar arası geçişlerde uyum sağlamakla görevli kişi.

Beat: Rap şarkısının temelidir. Beat Rap şarkının müziği olarak geçiyor ama aynı zamanda Rapçi’yi nasıl Rap yapılacağı konusunda (hız, ses, teknik) yönlendiriyor. Beat, şarkının karakteri ve hissidir.Müziğin altyapısı olarak da değerlendirilir.

BeatBox: Beat’in insan sesiyle manuel olarak seslendirilmesi sanatıdır